Jakie możliwości niesie ze sobą spojrzenie na projekt z wyższej perspektywy?
BIM puka do polskiego rynku budownictwa już prawie od dziesięciu lat, modelowanie 5D, wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość to zaledwie kilka z technologii, które otwierają nowe możliwości w procesie inwestycyjnym. Jedną z takich technologii jest użycie dronów. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania i oprzyrządowania jest ona zarówno kompatybilna z systemami BIM, jak i może pełnić funkcję w realizacji indywidualnych zadań.
Drony już od kilku lat wchodzą w nasze życie i zaczynają ułatwiać działania w nowych jego obszarach. Jest to prężnie rozwijająca się technologia, która z roku na rok umożliwia dostarczanie nie tylko coraz lepszych materiałów filmowych i fotograficznych, ale również danych, pomiarów, informacji niezbędnych do dokładnego i szybkiego podejmowania decyzji w procesie inwestycyjnym.
W związku z charakterystyką przemysłu budowlanego drony wpasowały się tu idealnie, a z roku na rok przybywa im zakresu zadań do wykonania. Dochodzimy już do tego punktu, gdzie trudno wyobrazić sobie dużą inwestycję drogową albo zaawansowane roboty ziemne i kopalniane bez wsparcia dronów.
Perspektywa spojrzenia na inwestycję, projekt, działkę czy budowę z lotu ptaka pozwala nam zbliżyć się do dokładniejszego planowania następnych kroków. Jest to inna perspektywa spojrzenia na proces budowlany, która zapewnia dane i materiały zarówno dla inwestora, projektanta, wykonawcy, urzędów, działu marketingu, jak i dla Klienta.
Wykorzystanie dronów daje szybszy dostęp do miejsc i danych, które dobrze wykorzystane przynoszą oszczędności, precyzję, wartość marketingową, przyspieszają procesy i wizualizują rzeczywistość w skali globalnej projektu.